• 0

  Forza Horizon - recenzja!

     (0 reviews)

  FMPL Szymon

  Forza Horizon to tytuł, który elektryzuje fanów wyścigów oraz serii Forza Motorsport od samego początku ukazania się informacji o nowej produkcji. Stworzenie gry powierzono studiu Playground Games, którzy pracowali and takimi grami jak... no właśnie, to ich debiut! Sprawiło to, że pojawiły się pierwsze wątpliwości co do jakości gry oraz formy w jakiej będzie wydana. Dzisiaj wiemy, że Forza Horizon to produkcja na miarę serii Test Drive Unlimited. Powiem więcej, Horizon bije tą serię na głowę.

  Ktoś może pójść za ciosem i powiedzieć, że Test Drive Unlimited mi się nie podobał więc również Horizon nie przypadnie mi do gustu. Nic bardziej mylnego, to gra z zupełnie innym rozmachem i możesz nawet nie wiedzieć, że Horizon to jest właśnie to w co chciałeś zawsze zagrać. Tak było również ze mną, na początku starałem się wypowiadać ostrożnie ale po testach pełnej gry stwierdziłem, że studio Playgroung Games zna się na rzeczy i wie czego potrzebują fani dobrej zabawy.

  Wiele osób podczas testów pytało mnie czy pełna wersja jest podobna do dema. Mogę powiedzieć, że i tak i nie, gdyż wizualnie pozostaje tak samo, ale całą otoczka dodatków sprawia, że demo to jedynie delikatny zarys prawdziwych możliwości gry. Takie są uroki dem a pełna wersja Forzy Horizon wciąga i to bardzo. Po wyłączeniu wszystkich asyst sterowania jeździ się bardzo przyjemnie. Jest łatwiej niż w Forzie Motorsport 4, ale też nie za łatwo. Ciężko zapanować nad samochodem przy dużych prędkościach i bardzo łatwo wpaść w poślizg. Mimo że, wiele osób narzekało na to, że model jazdy nie jest w stu procentach zapożyczony z Forzy Motorsport, nie uważam tego za wadę. Mamy do dyspozycji skrzynię ze sprzęgłem, ale traktujmy to jako dodatek gdyż nie ma wielkiego wpływu na szybkość jazdy a w połączeniu z koniecznością szybkiego reagowania wręcz przeszkadza. Jeśli chodzi o kamery to najlepiej jeździło mi się z tej za samochodem, zdecydowanie najwięcej z niej widać co czasami jest wręcz kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Przejdźmy do modelu uszkodzeń, jest wizualny i niech tak zostanie, chyba że kogoś bawi restartowanie wyścigu dziesiątki razy. Ruch uliczny jest zrobiony dość dobrze i ze zmiennym natężeniem w zależności czy jedziemy w nocy czy w dzień. Jedną z wad jest to, że samochody w ruchu ulicznym są za lekkie i nie tracimy za dużo na prędkości podczas kolizji. Jednakże wirtualny przeciwnik, nasze kolizje i spotkania z bandą wykorzystuje z pełną premedytacją co sprawia, że musimy uważać i liczyć się, że drobne otarcie o bandę może obrócić się przeciwko nam. Nowością w całej serii Forza są rzeczywiste zmiany pory dnia i nocy. Wyszło to bardzo dobrze i pozwala nam zasmakować zupełnie nowych doznań, podczas wyścigów odbywających się w nocy, jak i o zachodzie słońca.

  1fc27f40ef21db3f30da4ce.jpg

  Nie chcę ponownie rozpisywać się o muzyce i ścieżce dźwiękowej, jest po prostu genialna. Chyle czoła przed twórcami polskiego dubbingu, tak właśnie się robi tłumaczenia, brawo. Jak już pewnie większość z was wie, świat nie jest w pełni otwarty na co narzekałem już po testach dema. Teraz jestem zmuszony zmienić zdanie, gdyż nie jest to potrzebne, po prostu nie o to chodzi w tej grze. Mapa jest spora i pełna dodatkowych uliczek i zajazdów, których na niej nie widać, a przejazd wzdłuż najbardziej wysuniętych krańców wirtualnego świata zajmuje około dziewięciu minut i to naprawdę dobrym samochodem.

  Przejdźmy teraz do samej formy rozgrywki. Jak już wiecie zabawa rozgrywa się podczas Festiwalu Horizon, w którym udział biorą różni kierowcy, których mamy za zadanie pokonać. Wspinając się po drabince sławy zdobywamy opaski, które świadczą o naszym poziomie. Aby je zdobyć musimy pokonać gwiazdy wyścigów, przez do wygrywamy ich samochody. Niektórzy trafnie zauważą powiązanie z seria Need For Speed. Na tym jednak powiązanie z kultową serią się kończy, gdyby jednak Forze Horizon zrobiło EA Games, z pewnością byłby to najlepszy NFS w historii. Nie możemy zapomnieć również, że osoby przywiązane do serii Forza otrzymają na wstępie dodatkowe samochody do garażu i to nie byle jakie. Jednym z nich jest Lamborghini Aventador. Wracając do rozgrywki i trybu kariery, warto zauważyć różnorodność wyścigów oraz zadań jakie będziemy musieli wykonać. Są one ciekawe i sprawiają, że gra się nie ciągnie, a wręcz mamy chęć aby grać dłużej. Na mapie ukrytych jest również dziewięć wraków samochodów które musimy odnaleźć sami lub przy lekkiej pomocy informacji z audycji radiowych. Samo szukanie szop z ukrytymi wrakami dostarcza sporo zabawy i co więcej nie jest takie proste. Ogólna ilość samochodów w grze nie powala, co nie znaczy, że nie jest też mała. Każdy fan czterech kółek znajdzie coś dla siebie. Fani symulacji będą zawiedzeni brakiem możliwości tworzenia ustawień tuningu, czyli potocznie "setupów" do poszczególnych samochodów. Ja osobiście nie widzę w tym problemu, w zupełności wystarczy mi tuning mechaniczny, który jest tak samo rozbudowany jak w Forzie Motorsport 4. Powodem braku możliwości tworzenia "setupów" jest zapewne zbyt małe odzwierciedlenie tych ustawień w grze.

  forzahorizon10.jpg

  Multiplayer w Forzie Horizon to częściowo pomysły zaczerpnięte z gry Forza Motorsport oraz zupełnie nowe tryby. Jednym z najważniejszych jest tryb "włóczęgi". Polega on na dowolnej jeździe wraz z maksymalnie siedmioma znajomymi. Większość osób czeka właśnie na ten tryb wspólnej rozrywki oraz możliwość zwiedzania wirtualnego świata w gronie znajomych.

  Podsumowując chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę, że Forza Horizon jest grą przeznaczoną głownie dla graczy ceniących sobie bardziej rozrywkę i dobrą zabawę niż grę symulacyjną. Takich graczy jest bardzo dużo i to dla nich jest ten tytuł. Horizon jest grą skazaną na sukces i na tyle dojrzałą aby nosić w nazwie słowo Forza. Nie uważam też, że gra nie posiada wad, ale są one na tyle drobiazgowe, że nie warto zawracać sobie nimi głowy. Zachęcam wszystkich do gry w Forze Horizon i do zobaczenia na drogach Kolorado.

  Ocena: 9/10

  Autor: Marcin Piekarz

  Ĺšródło: forzamotorsport.pl

  0


  User Feedback

  There are no reviews to display.

 • Upcoming Events

  No upcoming events found
 • Popular Contributors

  Nobody has received reputation this week.

 • Who's Online (See full list)

  There are no registered users currently online

 •  

  Rd0S4jr.png


  Rd0S4jr.png

  Rd0S4jr.png


  Rd0S4jr.png