• 0

  Forza Horizon 2 - recenzja

     (0 reviews)

  Danteze

  Wielu z nas z niecierpliwością czeka na premierę gry Forza Horiozn 2. Jako że od paru dni mamy przyjemność testować nową odsłonę dzieła studia Playground Games, podzielimy się z Wami naszymi odczuciami oraz opinią z gry. Warto na początku wspomnieć o różnicach między starą, a nową odsłoną Forzy Horizon. Jest parę znaczących zmian, choć zamysł pozostaje ten sam, zabawa opiera się na wyścigach i zadaniach Festiwalu Horizon. Dochodzą do tego zmienne warunki pogodowe oraz otwarty świat, który w pewnym stopniu i tak pozostaje dalej ograniczony, ale o tym w dalszej części recenzji.

  Na samym początku zajmiemy się tym co rzuca się w oczy już przy pierwszym uruchomieniu gry, czyli grafiką. Samochody wykonane są z dużą starannością znaną nam z Forza Motorsport 5. Delikatnie bardziej uproszczone jest wnętrze pojazdu, ale to ze względu na to, że Horizon nie daje nam dużej możliwości ich eksploracji. Pojazdy brudzą się podczas jazdy po bezdrożach co wygląda imponująco, szczególną uwagę zwraca błoto na błotnikach oraz krople deszczu na karoserii. Otoczenie podczas jazdy wygląda bardzo dobrze, ale gdy się zatrzymamy i zaczniemy bardziej przyglądać szczegółom to czasami widać pewne niedociągnięcia takie jak mało szczegółowa trawa. Nie ma to wypływu na zabawę, jednakże czasami rzuca się w oczy. Największymi błędami jakie udało nam się dostrzec były lewitujące doniczki oraz w połowie zamurowane drzwi.

  Jazda w deszczu to zupełnie nowy aspekt gry Forza Horizon 2. Daje się odczuć spory nacisk na efekty wizualne zarówno w wyglądzie samochodów jak i krajobrazu podczas opadów. Krople deszczu na pojazdach wyglądają świetnie, działające wycieraczki, zarówno przednie i tylne, które zbierają wodę z szyb to nowość w tej serii, która zapewnia dawkę zupełnie nowych doznań podczas jazdy. Przyczepić można się do wyglądu drogi, która podczas deszczu robi się bardzo błyszcząca, nie wygląda to realnie i daje wrażenie jazdy po wypolerowanym lodzie. Również woda wznosząca się spod kół wygląda jak dym i ma mało wspólnego z realnością.

  40O1leb.jpg

  Mapa jak już wcześniej wspomnieliśmy jest otwarta. Możemy za to napotkać murki, które uniemożliwiają nam wjazd na dany obszar. Gryzie się to trochę z nieograniczoną koncepcją świata. Ilość bezdroży po których możemy jeździć jest duża, niestety dróg asfaltowych wydaje się być mniej niż w poprzedniczce. Mapa podzielona jest na dwie części, włoską i francuską. Różnice między nimi są odczuwalne ale brakuje większej różnorodności. Podczas jazdy ciężko uchwycić przejście z jednej części na drugą. Mimo że podczas wędrówki napotykamy na liczne tereny uprawne, lasy, miasteczka, wydaje nam się, że wszystko wygląda podobnie. Naszym zdaniem jest to jeden z aspektów gry, który może powodować, że Forza Horizon 2 z czasem nam się znudzi.

  Gra oferuje nam około 700 odrębnych wyścigów. Jest to spory wynik, który pozwoli nam spędzić przy niej wiele długich dni. Ich różnorodność sprawia, że bierzemy udział w wyścigach przełajowych, po drogach asfaltowych oraz ulicach miast. Gra proponuje nam odpowiedni dobór tras w zależności od mistrzostw, na które się zdecydujemy. Jeśli na przykład, weźmiemy udział w zawodach samochodów wyścigowych, pojedziemy po równych jak stół drogach asfaltowych. Gdy wsiądziemy za kierownicę terenówki, wówczas możemy spodziewać się tras przez pola, lasy czy nawet piaszczyste wydmy. Wyścigi odbywają się zarówno za dnia, jak i w nocy oraz przy zmiennych warunkach pogodowych.

  83XnCKL.jpg

  Poza tradycyjnymi wyścigami, mamy dostęp do listy życzeń. Jest to zestaw unikatowych wyzwań, w których dostajemy odgórnie przydzielony samochód, którym musimy wykonać zadanie. Do zadań zaliczamy na przykład osiągnięcie wyznaczonej prędkości w punkcie pomiarowym lub wykonanie określonej ilości skoków. Gra oferuje nam również wyścigi pokazowe, które nastawione są na efektowność i widać to podczas ścigania się na przykład z samolotami, gdy przejeżdżamy linię mety na setne sekundy przed nimi.

  Pora skupić się na fizyce jazdy, której poświęcimy największą uwagę. Jest ona w większej mierze przeniesiona z poprzedniej części gry. Forza Horizon 2 to gra zręcznościowa z elementami symulacji. Samochody wyścigowe po asfalcie prowadzą się przyjemnie, przy wyłączonych asystach musimy uważać by nie wytrącić auta z równowagi - szczególnie tylnonapędowego. W przypadku wyścigów w deszczu pojazdy bardziej się ślizgają, mimo wszystko nie na tyle aby odczuć znaczącą różnicę. Podobnie jest z jazdą w terenie samochodami wyścigowymi, odczujemy nierówności podłoża, ale nie wpłynie to zbytnio na prędkość oraz w większym stopniu na fizykę jazdy. Co prawda odczujemy różnicę w przypadku przesiadki na samochód terenowy, który na bezdrożach będzie trzymał się lepiej i dostarczy nam większej frajdy w prowadzeniu, ale jednak różnica nie jest na tyle znacząca. Wyjazd w teren Pagani jest dla nas delikatnie mówiąc absurdalny, ale nic nie stoi nam na przeszkodzie aby tak zrobić. Wiele razy byliśmy świadkami sytuacja gdy samochody sterowane przez AI niespodziewanie zjeżdżały z drogi na pole przy znacznych prędkościach. Nie było by w tym nic szczególnego, gdyby były to tylko auta terenowe. Komicznie wygląda sytuacja gdy pędzące autostradą Ferrari zjeżdża nagle na pole.

  HtHUZ3q.jpg

  Warto w tym momencie wspomnieć o sztucznej inteligencji w Forzie Horizon 2. Mamy tu do czynienia z Drivatarami graczy, które uczą się stylu prowadzenia przez nich samochodów i przenoszą to do naszej gry. Czy naprawdę działa to w taki sposób jak powinno, nie wiemy, bo bardzo ciężko to sprawdzić. Przy nickach Drivatarów pojawia się również ich aktualny poziom. Nowy Horizon jest grą mocno nastawioną na społeczność, mamy tutaj kluby w lekko zmienionej i ulepszonej formie. Po każdym wyścigu gra zachęca nas do wzięcia udziału w trybie rywali i bicia czasów innych graczy.

  Podczas jazdy możemy dowolnie dopasować asysty do naszych umiejętności. Są one wiernie odwzorowane z Forza Motorsport 5. Możemy włączyć również uszkodzenia mechaniczne pojazdu, ale nie mamy możliwości podglądu co w samochodzie się niszczy, jedynie czujemy zmianę w stylu prowadzenia oraz osiągach. Pojazdy automatycznie naprawiają się przed wzięciem udziału w wyścigu. W miły dla oka sposób zostały odwzorowane uszkodzenia wizualne. W warsztacie mamy możliwość ulepszania i tuningowania swoich samochodów. Działa to na podobnej zasadzie jak w Forza Motorsport 5. Pojazdy możemy modyfikować wizualnie jak i mechanicznie. Horizon 2 daje też duże pole do popisu fanom malowania samochodów, które można dowolnie oklejać. Również ilość dostępnych aut jest w zupełności wystarczająca aby w pełni cieszyć się różnorodnością motoryzacyjnego świata.

  APzGq7t.jpg

  Ważnym aspektem gry jest muzyka i efekty dźwiękowe. Do dyspozycji gracza jest siedem stacji radiowych, które odblokowujemy w trakcie trwania rozgrywki. Utwory na poszczególnych stacjach radiowych są specjalnie do siebie dopasowane gatunkowo. Na jednej usłyszymy basowe brzmienie muzyki elektronicznej a na innej melodyjną symfonię Schuberta. Każdy znajdzie coś dla siebie. W kwestii dźwięku silników, jak na serię Forza przystało, wszystko stoi na bardzo wysokim poziomie.

  Niestety nie udało nam się przetestować systemu online z powodu małej ilości graczy. Nadrobimy to jak tylko będzie to możliwe.

  MnJbGpr.jpg

  Podsumowując Horizon 2 jest godnym następcą pierwszej części cyklu i bardzo udaną odskocznią od podstawowej Forzy. Oferuje nam sporą ilość atrakcji, graficznie stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to chyba jedna z najładniejszych gier wyścigowych oferowanych na konsolę Xbox One. Mimo symulacyjnego zacięcia, jest to gra zręcznościowa, przystępna dla każdego gracza. Zdarzają się pewne potknięcia ale można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to gra dopracowana. Jej istotną zaletą jest rozbudowany system społecznościowy, dający graczom możliwość wspólnej rywalizacji. Jedynym poważniejszym minusem, który zauważyliśmy, jest monotonia w krajobrazie, która wkrada się po dłuższej przygodzie z Forza Horizon 2. Według naszej oceny jest to gra godna polecenia wszystkim fanom motoryzacji i dla osób ceniących sobie dobrą zabawę.

  Aktualizacja: 29.09.2014

  Po rozegraniu wielu dodatkowych godzin od napisania recenzji muszę przyznać, że nie jestem znudzony, a owa możliwość znudzenia przy długim obcowaniu z Forza Horizon 2 przyczyniła się do początkowej oceny na poziomie ośmiu punktów. Z czystym sercem podnoszę zatem ocenę do dziewięciu punktów na dziesięć. Podstawową fabułę już ukończyłem, ale na tym zabawa się nie kończy, dodatkowych wyścigów jest naprawdę dużo. W tym momencie mam całą grę ukończoną w osiemnastu procentach.

  Nasza ocena: 9/10

  Gra testowana na: Xbox One

  Autorzy: Marcin Piekarz i Szymon Wajerowski

  0


  User Feedback

  There are no reviews to display.

 • Upcoming Events

  No upcoming events found
 • Popular Contributors

  Nobody has received reputation this week.

 • Who's Online (See full list)

  There are no registered users currently online

 •  

  Rd0S4jr.png

  Rd0S4jr.png

  Rd0S4jr.png