Race 7: Le Mans Bugatti - Discussion after the race
0

5 odpowiedzi w tym temacie

Tutaj możecie opowiedzieć o swoim wyścigu i podzielić się swoim doświadczeniem z innymi zawodnikami 

Here you can tell us how was your race and exchange your experience with others!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PL:

Start wyscigu bez zadnych kolizji dzieki czemu utrzymalem pozycje startowa. Na 3cim okrazeniu walczylem z kilkoma autami jednak na wejsciu w 1wszy zakret delikatnie opoznilem hamowanie - opanowalem jednak wpadlem w malutki poslizg oraz dodatkowo zostalem pukniety delikatnie = kilka kreciolkow. Sporo osob mnie ominelo bez uderzenia choc FNR Mark przepchal mnie pare dobrych metrow zaraz po tym jak stanalem bokiem :P . Niestety  Arpeggiator niestety we mnie uderzyl = zniszczyl sobie auto oraz mi. Incydent wyscigowy wiec nie mam pretensji ani chyba on do mnie nie ma jedynie szkoda uszkodzen bo cale okrazenie musielismy jechac do pit-stopu. Po kilki okrazeniach Arpeggiator zaczal myslec ze nie starczy mu paliwa jednak na grupie uspokoili nas ze na 20 okrazen starczy. Caly wyscig staralem sie go dogonic jednak tracilem czas na walce z ludzmi ktorzy wyjechali z pitstopu za nim. Dobra walka dla Xeo PL oraz FNR Mark bylo calkiem zabawnie a przede wszystkim czysto :D. Ostatnie okrazenie dramatyczne i smieszne. Bojac sie o paliwo jechalem z telemetria - glupi jestem :D - przez co troche spieprzylem hamowania bo nie mialem wgladu w predkosc itd. w 2gim sektorze prawie w bande wywalilem ale udalo sie opanowac i mimo sciecia spowodowanego bledem stracilem kupie czasu ok 1.5s na jednym zakrecie :/ . Po tym bledzie nagle Arpeggiator dal znac ze braklo mu paliwa wiec stwierdzilem ze pojade dosc wolniej by zaoszczedzic troche i dojechac. Dojechalem do niego i prosil mnie o dopchanie do mety - probowalem, mial ok 10m do mety - jednak dodalem prawdopodobnie zbyt duzo gazu i zeslizgnalem sie z jego zderzaka. Dojechalem na 17 miejscu choc fakt powinienem byc 18 gdyby nie jego przygoda z paliwem. Dzieki wszystkim za wyscig bylo fajnie :) Za tydzien Road Atlanta ! :)

ENG:

start of race without any collisions so I holded my position. Third lap I fought with some cars but on the first corner I made up silly mistake - blocked a wheels - saved it but I slide a bit and had a small contact with car behinde me = made a few spins. Alot of peopels passed me without any contact but FNR Mark pushed me quite long distance and I stoped across a track :P . Unfortunatly Arpeggiator hit me and He damage ours cars. I don't blame anyone it was just racing incidnet but it's a shame that it happend on the first corner because we had to drive whole lap to pit-stop.  After few laps he started thinking about fuel in our cars but someone said that full tank of fuel is enough for 20 laps. Whole race I was trying to catch him but I lost plenty time on fights with other cars wich left pit-stop behind him. Good fight for Xeo PL and FNR Mark it was pretty funny and very clean
:D.  Last lap was very dramatic and funny aswell. Thinking about fuel in my car I was driving with telemetry - I'm soooo stupid  :D - because of that I fucked up few breaking points and corners especially in second sector. I almost crashed at chicane but somehow I saved it losing alot of time, around 1,5s. After this silly mistake Arpeggiator said that he's out of fuel so I decided to driver a bit slower to save some petrol. I catched him up and he asked me for push :D I tried to push him - he stopped like 10 meters before meta - but I accelerete to fast and I slided from his car bumper. I finished P17 but I shouldto be P18. Thanks everyone for race :) Next week Road Atlanta !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I really enjoyed it, I love this track, but I thought I was less competitive, but with the objective of being close to the champions I kept a good pace throughout the race, at the end I made some small mistakes, but it went quite well.

I started eighth and I arrived seventh.

Main goal keep me behind Goliath, done!

I also added Damoto to him and me. Good result. Fantastic fight with you! 

I closed at 25 meters from Sony and Adi, a great result.

I almost closed fifth.. It will be for next time..

Road Atlanta, we're coming!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi